III Filar (IKE)

Tak naprawdę są to tylko dwa produkty: PPE oraz IKE.


PPE to pracownicze programy emerytalne dostępne najczęściej tylko w dużych firmach lub korporacjach.

IKE to Indywidualne Konta Emerytalne.

Działalność IKE reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.


IKE można mieć tylko jedno w czterech obszarach: w rachunku maklerskim, przy lokacie, z TFI oraz przy ubezpieczeniu na życie. Limit wpłat na IKE wynosi w tym roku 10 077 zł (trzykrotność przeciętnej pensji).


Największym plusem IKE jest brak naliczania podatku Belki z zysku oraz brak ograniczeń typowych dla programów systematycznego inwestowania w TFI.

Produkt stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny w momencie jeśli Rząd wprowadzi wreszcie długo zapowiadaną ulgę podatkową dla osób oszczędzających na IKE.


Według wielu osób z branży jest to najlepsza i najtańsza forma systematycznego oszczędzania na cele emerytalne. Mają Państwo w każdej chwili pełen dostęp do swoich pieniędzy.


Produkt jest niezwykle atrakcyjny dla osób prowadzących własną działalność. Składka którą przedsiębiorcy płacą na przyszłą emeryturę do I i II Filaru jest naliczana z podstawy która wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Nie ma znaczenia jaki dochód przedsiębiorca uzyskuje. Symulowana emerytura wyliczona z takich składek będzie żenująca.

Bardzo często przedstawiciele firm ubezpieczeniowo- inwestycyjnych jako III Filar oferują ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Czasem takie produkty są wręcz wciskane klientom którzy nie mają potrzeby ubezpieczeniowej, chcą tylko oszczędzać na emeryturę.


Ubezpieczenia z funduszem kapitałowym nie mają nic wspólnego z III Filarem- nie budują efektywnie (tak jak IKE) kapitału ponieważ są obciążone znacznymi kosztami w porównaniu do IKE. Wyjątkiem są ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym do których można dokupić osobno IKE.


Osobom zainteresowanym III Filarem udzielimy szczegółowych informacji indywidualnie.
.